Drewniane skrzynki ładnie komponują się z ogrodzeniem z drewna, ogrodem, sadem. Pasują do każdego stylu architektonicznego a do tego wyglądają estetycznie przez wiele lat użytkowania. Chcąc uprawiać rośliny w skrzynkach drewnianych, dobrze jest wcześniej określić czy chcemy stworzyć kompozycję piętrową z ziół i kwiatów, czy posadzić w nich większe rośliny jak krzewy miniaturowe drzewka, które będą nie tylko ozdobą, ale także źródłem cienia w gorące letnie dni.
Dobierz rośliny do wystawy balkonu
W skrzynkach można uprawiać różne gatunki roślin, ważne by przy ich wyborze zwrócić uwagę na warunki mikroklimatyczne, do jakich przystosowane są rośliny. Przy wystawie południowej sprawdzą się rośliny światłolubne, odporne na mocne operowanie słońca niemal przez cały dzień. Jeśli balkon położony jest od północnej strony – odwrotnie, należy wybierać gatunki roślin spośród tych tzw. cieniolubnych. Na balkonach o wystawie wschodniej i zachodniej dobrze rosnąć i okazale się prezentować będą rośliny lubiące stanowiska półcieniste.
Nie zawsze liczy się drugie dno
W skrzynkach na balkonie, tak jak w donicach należy zadbać o odpowiednią warstwę drenującą, która pozwoli odprowadzić nadmiar wody z systemu korzeniowego roślin chroniąc je przed przelaniem. Nie zawsze trzeba kupować drogie modele donic z tzw. drugim dnem, wystarczy w celu stworzenia warstwy drenującej po zrobieniu kilku otworów w skrzyni wysypać na dno gruboziarnisty żwir, keramzyt lub inne kruszywo. Jeśli sadzić zamierzamy rośliny wieloletnie, należy zaopatrzyć się w skrzynki drewniane o grubszych ściankach lub kupić większe i samodzielnie ocieplić je warstwą styropianu grubości 1,5 do 2,5 cm. Wnętrze skrzynki drewnianej pod rośliny wieloletnie przed usypaniem warstwy drenującej zabezpieczamy czarną folią równo z górna krawędzią skrzynki. W zależności od gatunku sadzonych roślin na warstwę drenującą wsypujemy torf ogrodniczy (zwykle torf odkwaszony) lub uniwersalną ziemię ogrodową, niekiedy wzbogacona nawozem organicznym (obornik) lub nieorganicznymi (specjalne granulki). Jeśli dysponuje się małą ilością wolnego czasu na podlewanie można wzbogacić podłoże hydrożelem, który magazynuje wodę i zapobiega przesychaniu ziemi. Tak przygotowane skrzynki gotowe są do „przyjęcia” roślin.